POSTANOWIENIA NOWOROCZNE 2018
Już za chwilę zacznie się okres świąteczny, w którym to poza gorączką przygotowań i zakupów zacznie się okres wielkiego planowania i formułowania postanowień. Zmiana roku wymusza na nas automatycznie takie zachowanie i nie ma w tym nic dziwnego. Zaczynamy Nowy Rok 🙂
Problem leży jednak w tym co dzieje się po tym jak ów nowy rok nastanie. Jak wygląda realizacja naszych planów i co dzieje się z nami samymi.
ZACZYNA SIĘ ODLICZANIE
Z każdą sekundą i chwilą od kiedy w Twojej głowie kiełkuje myśl zmiany zaczyna się odliczanie do jej realizacji. Jest to bardzo przyjemna i kreatywna chwila, w której to oczyma wyobraźni widzimy siebie spełniających dane postanowienia.
Fantastyczna chwila, która niestety trwa zbyt krótko i jest powodem wielu późniejszych niepowodzeń. Tak dokładnie niepowodzeń. W czym leży zatem problem zapytasz ? Odpowiedź jest prosta – w sposobie w jaki tworzymy ową zmianę i jak ją pielęgnujemy w swoim umyśle.
CZY JESTEŚ GOTOWY ?
W euforii planowania wielkich zmian w naszym życiu – postanowień często zapominamy widząc siebie na końcu tej drogi zmiany jak będzie przebiegał ów proces. Czy jesteśmy na takie działania gotowi ? Pytań, które powinny paść jest wiele, podobnie jak sposobów odpowiedzi na nie.
Zatem – Czy jesteś gotów ?
DLACZEGO PONOSIMY KLĘSKĘ
Chcąc sobie odpowiedzieć na to i podobne pytania należy sięgnąć do samego początku – czyli myśli o zmianie. Czyli myśli, która rozpoczyna ten proces wyliczania tego co będzie inaczej i jak będzie miło i fantastycznie jak to nastanie. Jeżeli w tej chwili nie zaczniemy działać inaczej niż dotychczas jesteśmy skazani na niepowodzenie.
Dlaczego ? Wystarczy spojrzeć do naszego doświadczenia z przeszłości. Na ile udało się to co było „zaplanowane” rok, dwa czy lata wcześniej.
Klęskę ponosimy z uwagi na sposób w jaki definiujemy i przechowujemy nasze postanowienia.
ZMIANA
Chcąc osiągnąć sukces musimy zmienić nasze podejście do tego tematu i zadziałać z wyprzedzeniem, a mianowicie spisać to wszystko co pojawi się w naszej głowie. Dosłownie wszystko. Nie przerywamy naszego ciągu myślowego, jak jest za szybko to można sporządzić notatkę głosową.
Nie przejmujemy się tym iż nasz słowotok czy pisanie zajmuje tyle kartek czy czasu. To nie jest istotne na tym etapie. Ważne jest to aby pozwolić naszemu umysłowi na płyniecie i wypowiedzenie wszystkiego aż zabraknie nam już kolejnej myśli w tym temacie.
Gdy mamy już to nagrane – zaczynamy proces przepisywania na kartkę. Gdy mamy to wszystko spisane rozpoczynam kolejny etap.
DIALOG WEWNĘTRZNY – PORZĄDKOWANIE
Ten etap polega na tym iż trzeb to wszystko co sobie tak dokładnie zapisaliśmy przeczytać na głos. Tak jakbyśmy mieli kogoś zapoznać z tekstem zapisanym an kartce. Nie przejmujemy się tym jak jest to napisane stylistycznie, gramatycznie. Po prostu czytamy. Gdy już mamy to przeczytane, czytamy po raz kolejny wykreślając te obszary gdzie są powtórzenia.
PLANOWANIE
Kolejny etap – wymaga od nas na wstępie wypisania w dowolnej kolejności tego co mamy przed sobą w formie wypunktowanej. Nie wnikamy w kwestię kolejności. Gdy mamy już gotową listę zaznaczamy układać na początku te sprawy, które możemy zrealizować od ręki lub w bardzo krótkim horyzoncie czasowym. Nie dokonujemy dokładnej analizy a zgrubną.
Gdy mamy już pogrupowaną nasza listę na obszary o horyzoncie czasowym bliskim, dłuższym i bardzo długim możemy przejść do etapu analizy poszczególnych przypadków.
ANALIZA
Ten etap pomaga nam na umiejscowienie w czasie np. na początek lata, potem miesiące w danych latach, a jeżeli to możliwe i dni.
Gdy mamy już to gotowe i rozpisane. Zaczynamy dalszą analizę ile i jakie potrzebne są nam zasoby do realizacji poszczególnych celów. Przykład – kupno roweru – zasób kasa – kwota 3000 zł.
Mając to gotowe ponownie przeglądamy listę dopasowując zasoby z listy do tego co jest w rzeczywistości. Nie wykreślamy tych planów co wymagają dużych zasobów, a jedynie przesuwamy je w czasie tak aby stały się możliwe do realizacji.
CO W GŁOWIE TO NA PAPIERZE
Podstawą wszystkich naszych działań jest spisanie tego co mamy w głowie. Zatem wcześniej w miejscu dostępnym szykujemy sobie odpowiednią ilość papieru i czegoś do pisania w ilości jaka zapewni nam bezproblemowe pisanie. Dzięki tej metodzie nie tylko pozbywamy się błądzących w naszej głowie myśli, ale damy mozliwość ich spełnienia.
ZADANIA – CELE
Gdy już mamy wszystko spisane, poukładane i przeanalizowane pozostaje nam jeszcze jedno zweryfikowanie czy nasze Zadania – Cele są na tyle dobrze dobrane jeżeli chodzi o ich zasięg iż jesteśmy w stanie je zrealizować w zadanycm czasie. WIele osób popełnia błąd parcując wg opisanej tu metody i rzuca się na głęboką wodę stawiając sobie zbyt duże wymagania. Proste cele, wyzwania podzielone na etapy dają większe efekty niż te duże i zbyt ambitne. Do tego dochodzi brak definicji – opisu wg którego będziemy wiedzieli co i jak i w jakiej kolejności robić.
PORAŻKA
Nie wszystko w życiu wychodzi. Czasami jest to nasza wina czasami są to czynniki zewnętrzne od nas niezalezne. Najważnijsze jest to, aby z chwilą wystąpienia takiego zdarzenia szybko je przeanalizować. Taka analiza powinna dać nam wnioski co możemy zrobić, aby w przyszłości do podobnego zdarzenia nie doszło lub jak je zminimalizować lub przekuć na sukces. Tak to bardzo ważna część pracy z naszymi niepowodzeniami – szybka analiza i wnioski oraz natychmiastowe działanie przeciwdziałające lub minimalizujące dany wypadek.
Kto realizuje swoje cele nie uniknie upadków i porażek. Lecz nalezy pamiętać iż z tym jest jak z nauką chodzenia przez dziecko. Wstajemy i dalej próbujemy, aż do skutku. A on jest znany – umiemy przeciez chodzić.
NAWYKI
Ostatni element to wypracowanie nawyków umożliwiających i dających możliwość automatycznej i bardziej efektywnej realizacji tego co założyliśmy. Wypracowanie nawyków polega na systematycznym wykonywaniu danych czynności, aż do uzyskania efektu kiedy robimy to automatycznie bez przypominania czy weryfikowania. Poza samozaparciem na początku duż zależy tu od tego jak bardzo sobie skąplikujemy ów proces, a tak naprawdę jak bardzo go sobie ułatwimy. Im bedzie to prostrze – składające się z łatwych do wykonania etapów tym szybciej dojdziemy wbrew pozorom do celu.
Przkładme jset tu możliwość wczesnego wstawania Nie ustawiajmy odrazu budzika godzinę wcześniej, a każdego tygodnia o 5- 10 minut wcześniej. Po ok. dwóch miesiącach uzyskamy efekt godziny. Jeżeli ów przedział jest dla nas zbyt duży, w końcu każdy ma inne potrzeby uwarunkowane możłiwościami naszych organizmów ustawmy sobie 1 minutę wczesniej na tydzień. W tej metodzie chodzi o to iż zmiana jest na tyle mała iż jej uzyskanie nie wymaga od nas dużego wysiłku co przyczynia się do uzyskania szybko sukcesu. A każdy sukces przekuwa się na wewnętrzne zadowolenie, a więc i utrwalenie dzialania tej metody małych kroków. co w konsekwencji daje na końcu efekt skali czyli przykładową godzinę wcześniej.
START
Zatem nie pozostaje Ci nic innego jak usiąść i wdrożyć zaprezentowany powyżej system i przekonać się z chwilą jego wdrożenia jak przyjemnie i prosto jest realizować cele, a co za tym idzie marzenia, nawet te z pozoru niedostępne.
Masz do mnie pytanie, propozycję uwagę, jestem do Twojej dyspozycji.
Pisz na przemyslaw.b@openmindarea.pl lub komentuj bezpośrednio na blogu czy Facebooku.